„Добрите неща“ учи на положителни, житейски концепции, които помагат на учениците да се чувстват добре. Доказано е, че програмата спестява от времето за управление на класната стая, намалява проблемите с дисциплината и координира академичните и поддържащите програми в училището.
Програмите целят повишаване на уменията на децата да разпознават физическо, сексуално и емоционално насилие, тормоз между връстници и между дете и възрастен, превенция на телесното наказание от родители към деца, развиване на умения за разпознаване на нуждите и потребностите на децата и изграждане на саморефлексия у родителите
Ресурсът се осигурява от Институт по социлни дейности и практики – София, Детски център за застъпничество и подкрепа „Зона заКрила” и Комплекс за социални услуги за деца и семейства – Шумен. ДЦЗП”Зона заКрила” е пилотна услуга , която осъществява модел на интегриран подход и взаимодействие между институциите.
Програмата включва двудневно обучение, по време на което експерти от Националния център за безопасен интернет обучават децата да разпознават рисковете в интернет, да овладяват стратегии за справяне с тези рискове и ги запознават със съществуващите възможности за докладване и получаване на помощ, в случай на проблем.
Обучението „Превенция на реално и виртуално насилие“ подготвя учители, педагогически съветници, членове на МКБППМН, обществени възпитатели и други професионалисти, работещи с деца за справяне с предизвикателствата, които възникват пред подрастващите във връзка с техния живот онлайн и в реалността и предотвратяване на ситуациите на насилие в реалния и виртуалния живот на младите хора.
Обучението е предназначено за цели училищни екипи
Обучението „Подобряване на взаимодействието семейство-училище“ е за цели училищни екипи, които желаят да работят за усъвършенстване на уменията и подходите си за привличане на майките и татковците и другите членове на семейството в училищния живот.
Партньорите от Национална кампания „Да бъдеш Баща“ обобщиха препоръките на различни специалисти по детско развитие и семейни отношения, събраха опита на група български учители и предлагат възможност да обогатите вашия професионализъм с нешлифования ресурс на бащите
Ръководството е подготвено за училища и образователни институции. Очертава както стандартите за закрила на детето, така и подробна информация как успешно да се прилагат, за да се защитава безопасността на децата в образователните институции.
Сдружение „Самаряни“ реализира кампания #rozovaflanelka в рамките на своята програма „Детството не бива да боли!“. Тази кампания е част от инициатива, подета от хиляди училища по целия свят, като израз на неприемане на проявите на тормоз в училищата, както и на стереотипите, свързани с пола.