Насоките за сигурна семейна среда са инструмент, който има за цел да дефинира какво значи сигурността при децата в семейната им среда и да даде препоръки както на техните родители, така и на професионалистите около него, как тази сигурност да бъде постигната.
Програмите целят повишаване на уменията на децата да разпознават физическо, сексуално и емоционално насилие, тормоз между връстници и между дете и възрастен, превенция на телесното наказание от родители към деца, развиване на умения за разпознаване на нуждите и потребностите на децата и изграждане на саморефлексия у родителите
Идеята на мобилна работа е да предложи силно адаптивен процес спрямо индивидуалните, групови и общностни нужди в конкретна ситуация.
Програмата за превенция на деца и младежи, пострадали от насилие, е разрабтена от П.У.Л.С. през 2000 г.. В хода на работата през последните седемнадесет години са проведени повече от 1800 семинара в училища с общо 36 000 ученици, родители и учители.
Сборник с материали в подкрепа на въвеждането на интегриран здравно-психологически и социален подход в работата с деца с психични страдания и техните семейства, създаден от сдружение „Дете и пространство“ .
Сдружение „Асоциация НАЯ“ прилага Програмата за превенция на насилието над деца на територията на цялата област Търговище. Основна цел е предотвратяване на насилието и злоупотребата с деца чрез интегриран подход за работа със семейството, неформална мрежа, обучения и подкрепа от деца за деца. В програмата участват лични лекари, социални медиатори, ученици – доброволци.
Фондация „КУЗМАНОВ“ предлага психологическа и консултантска работа с деца, пострадали от насилие; национални общински работни срещи, посветени на „Агресията в учебните заведения“; обучителни тематични курсове за педагогически специалисти за борба с агресията сред децата.
Предоставяне на специализирани и безплатни програми в помощ на жертви на домашно насилие и множествена дискриминация.
Центърът се ръководи от Фонд за превенция на престъпността – ИГА. Представлява комплекс от социални услуги, свързани с извършване на рехабилитация, социално-правни консултации, образователно и професионално обучение и ориентиране, изготвяне и осъществяване на индивидуални програми за социално включване. Първата в страната специализирана социална услуга за деца в конфликт със закона работи с подкрепата на Окръжен съд – Пловдив, областна служба «Изпълнение на наказанията» и община Пловдив. Центърът е разпознат като добра практика на регионално и национално ниво.
Семейно консултативен център Нови пазар работи на територията на 4 общини-Никола Козлево, Каолиново, Каспичан, Нови пазар. Предоставя консултации, придружавания, посредничество, техническа помощ при попълване на документация. Новото в услугата е, че тя отива при клиента, идентифицира проблема, подкрепя цялото семейство и работи в партньорство с институциите. Прилагането на мобилен подход и свързването му с доброволци от самата общност дава добри резултати.