Насоките за сигурна семейна среда са инструмент, който има за цел да дефинира какво значи сигурността при децата в семейната им среда и да даде препоръки както на техните родители, така и на професионалистите около него, как тази сигурност да бъде постигната.
Идеята на мобилна работа е да предложи силно адаптивен процес спрямо индивидуалните, групови и общностни нужди в конкретна ситуация.
Програмата за превенция на деца и младежи, пострадали от насилие, е разрабтена от П.У.Л.С. през 2000 г.. В хода на работата през последните седемнадесет години са проведени повече от 1800 семинара в училища с общо 36 000 ученици, родители и учители.
Сборник с материали в подкрепа на въвеждането на интегриран здравно-психологически и социален подход в работата с деца с психични страдания и техните семейства, създаден от сдружение „Дете и пространство“ .
Семейно консултативен център Нови пазар работи на територията на 4 общини-Никола Козлево, Каолиново, Каспичан, Нови пазар. Предоставя консултации, придружавания, посредничество, техническа помощ при попълване на документация. Новото в услугата е, че тя отива при клиента, идентифицира проблема, подкрепя цялото семейство и работи в партньорство с институциите. Прилагането на мобилен подход и свързването му с доброволци от самата общност дава добри резултати.
Методиката е създадена за обучение на деца и младежи по метода връстници обучават връстници. Съдържа няколко теми: реч на омразата, дискриминация и ксенофобия, доброволчески дейности и инициативи, насилие и дискриминация, основано на пола, основни човешки права. Методиката е разпространена в бургаските училища и се прилага в часовете по час на класа.
Практики и програми на СНЦ „Екивилибриум“, свързани превенция на насилието и агресията